Dags att söka till elitgruppen!

  • 26 nov 2014

image: Dags att söka till elitgruppen!

2014 har varit ett framgångsrikt år för SCTs elitgrupp med många starka placeringar och inte minst pallplatser och segrar! Vi har under året som gått också kunnat följa tidigare medlemmars framgångsrika framfart på såväl svenska som internationella tävlingar. Har du en ambition att tävla på elitnivå och vill får stöd från SCT att ta dig hela vägen fram? Då ska du söka en av de sex platser i SCTs Elitgrupp där klubben stöttar elitsatsande medlemmar lite extra. 

 

Som tack för hjälpen vill vi att du tränar och tävlar i klubbens färger samt är delaktig i några av klubbens medlemsaktiviteter som till exempel träningsdag på Bosön, hålla föredrag på klubbmöte mm.


Maila till klubbens ordförande på sct-ordforande@sct.nu så får du instruktioner om hur du söker, vilka kriterier som gäller, vilka motkrav klubben ställer och vilken form av stöd du kan förvänta dig i din satsning.